Vai ir iespējams izārstēt dzemdes kakla osteohondrozi

Kā izārstēt dzemdes kakla osteohondroziŠo jautājumu uzdod daudzi pacienti un ārsti visā pasaulē. Skeleta-muskuļu sistēmas deģeneratīvas slimības ir ļoti grūti ārstējamas un izraisa ļoti dažādas komplikācijas. Šajos apstākļos efektīvas terapijas jautājums ir ārkārtīgi aktuāls.

Dzemdes kakla mugurkaula osteohondroze

Pacients ar dzemdes kakla osteohondrozes pazīmēm ārsta konsultācijas laikā

Pirms uzzināt, vai dzemdes kakla osteohondrozi var izārstēt, ir vērts izprast šīs slimības būtību. Osteohondroze ir deģeneratīvs process, kas sākas starpskriemeļu diskos – skrimšļa slāņos starp katriem diviem blakus skriemeļiem.

Iedomājieties starpskriemeļu disku. Tas sastāv no iekšējās mīkstās daļas - pulposusa kodola un ārējā apvalka - šķiedru kapsulas. Tieši tas piešķir mīkstajai daļai noteiktu formu, lai serde pildītu savu triecienu absorbējošo funkciju.

Osteohondrozes gadījumā primārais deģeneratīvais process notiek tieši šķiedru kapsulā:

 1. Bojājošu faktoru ietekmē veidojas defekts.
 2. Caur to iekļūst diska mīkstais kodols - veidojas mugurkaula disku izvirzījums.
 3. Procesam progresējot, daļa kodola izkrīt – veidojas diska trūce.

Visi šie procesi ir saistīti ar apkārtējo audu iekaisumu. Pirmkārt, attīstās reflekss sāpju sindroms, un pēc tam kompresijas sindroms - nervu saknes tiek saspiesti ar trūci.

Šis process var notikt jebkurā mugurkaula daļā. Viena no visbiežāk sastopamajām vietām ir kakls. Vai ir iespējams izārstēt mugurkaula kakla osteohondrozi

Ārstēšanas iespējas

Izprotot slimības būtību un tās attīstības mehānismu, varam pieņemt, ar kādām metodēm var pilnībā un neatgriezeniski izārstēt pacientu no šīs slimības.

Ir vairāki dažādi efekti, ko varam sagaidīt no jebkuras terapijas metodes: simptomātisks (novērš slimības izpausmes), patoģenētisks (pārtrauc patoloģisko attīstības mehānismu), etioloģisks (tieši ietekmē attīstības cēloni).

Osteohondrozes gadījumā cēlonis ir ļoti dažādi slimības riska faktori. Tos nav iespējams ietekmēt, ja slimība jau pastāv. Tomēr preventīvie pasākumi ir vērsti tieši uz cēloņu novēršanu.

Daudzām ārstēšanas metodēm ir iespējama patoģenētiska iedarbība, un to mēs centīsimies atrast katrā no mūsdienu medicīnas piedāvātajām metodēm.

Ļoti svarīga ir arī simptomātiskā iedarbība. Pilnam ārstējošā ārsta nozīmētajam terapijas kursam vienmēr jāietver ietekme uz slimības izpausmēm, jo terapijas laikā ir nepieciešams atvieglot pacienta veselības stāvokli.

Starp dažādām ārstēšanas metodēm mēs centīsimies izprast šādas ārstēšanas iespējas:

 • Narkotiku iedarbība.
 • Ortopēdiskie izstrādājumi.
 • Fizioterapija.
 • Fizioterapija, masāža, manuālā terapija.
 • Mugurkaula operācijas.
 • Radiofrekvences ablācija.

Daži vārdi būs jāsaka par profilaksi, kas ļauj pilnībā izvairīties no slimības parādīšanās.

Narkotiku terapija

Zāles, kas paredzētas dzemdes kakla osteohondrozes ārstēšanai

Ne visas zāles, ko ārsts izrakstījis osteohondrozei, palīdz atbrīvoties no tā. Daudzām zālēm ir tikai simptomātiska funkcija:

 1. Nesteroīdie pretiekaisuma līdzekļi - novērš iekaisumu.
 2. Muskuļu relaksanti – novērš refleksu muskuļu spazmas.
 3. Vietējie pretsāpju līdzekļi - mazina sāpes.
 4. Asinsvadu līdzekļi - lieto dzemdes kakla osteohondrozei kombinācijā ar mugurkaula artērijas sindromu.
 5. Glikokortikosteroīdi - šīm hormonālajām zālēm ir izteikta pretiekaisuma iedarbība.

Tomēr vairākām zālēm ir patoģenētiska iedarbība. Pirmkārt, jāmin hondroprotektori. Šīs zāles lieto tikai pirmajās osteohondrozes stadijās, kad vēl nav diska trūces. Tie palēnina deģenerācijas procesu un novērš izvirzījumu veidošanos. Tas ir jālieto ilgstoši un pastāvīgi, taču terapeitiskais efekts būs diezgan ievērojams.

B vitamīni - šīs zāles neietekmē pašu deģenerācijas procesu un nepalīdz izārstēt osteohondrozi. Tomēr ir ļoti svarīgi tos izmantot refleksu vai kompresijas sindromu klātbūtnē. Vitamīni atbalsta vielmaiņu nervu audos un novērš nervu nāvi.

Tādējādi starp visiem medikamentiem tikai savlaicīgi izrakstīti hondroprotektori palīdz atbrīvoties no dzemdes kakla osteohondrozes.

Ortopēdiskie izstrādājumi

Ortoze, kas atvieglo mugurkaula kakla daļas osteohondrozes stāvokli

Nākamā ārstēšanas metode, kas ir ļoti populāra mūsdienu medicīnā, ir ortopēdisko ierīču izmantošana. Korsešu, pārsēju un ortožu izmantošana ir plaši izplatīta.

Dzemdes kakla osteohondrozes gadījumā visbiežāk tiek izmantotas apkakles, taču ir arī cita veida ortopēdiskās ierīces. Šie produkti efektīvi novērš sāpes, par ko nav šaubu. Tomēr vai tie spēj ietekmēt slimības gaitu?

Osteohondrozes ārstēšanai svarīgas ir šādas šāda veida terapijas iezīmes:

 1. Korsetēm un apkaklēm ir kompresijas efekts – tās rada spiedienu uz noteiktu mugurkaula daļu. Tas novērš izvirzījumu un trūču parādīšanos, tas ir, komplikāciju veidošanos.
 2. Ortopēdiskās ierīces vienmēr atdala skriemeļus vienu no otra vertikālā plaknē. Tas palīdz mazināt spiedienu no nervu saknēm un pašiem starpskriemeļu diskiem.
 3. Ja ir esošs izvirzījums vai deģeneratīvas izmaiņas, korsete nepalīdzēs no tām atbrīvoties. Tomēr, regulāri lietojot, līdzeklis palīdz neatcerēties slimības izpausmes.

Uzskaitītās īpašības jāņem vērā ne tikai ārstam, bet arī pacientam, lai no pārsēju lietošanas nesagaidītu pārāk daudz.

Fizioterapija

Dzemdes kakla osteohondrozei nepieciešams veikt ārstniecisko vingrošanu

Terapeitiskā vingrošana ir viena no pacientu nepietiekami novērtētajām ortopēdisko slimību ārstēšanas metodēm. Tieši regulāri vingrinājumi un aktivitātes palīdz atbrīvoties no vairuma jebkuras slimības izpausmju.

Osteohondroze nav izņēmums. Kakla mugurkaula patoloģijas gadījumā fiziskajām aktivitātēm ir šādas ārstnieciskas īpašības:

 1. Vingrinājumi palīdz novērst sāpes, refleksu muskuļu spazmas un kompresijas ietekmi uz mugurkaula artēriju un citiem asinsvadiem. Tas nozīmē, ka ar regulāru fizisko slodzi jūs varat samazināt vajadzību pēc simptomātiskas terapijas.
 2. Vingrinājumi palīdz veidot mugurkaula kakla muskuļu korseti. Trenēti muskuļi notur iekšējās struktūras, tostarp kaulus un skrimšļus, un novērš izvirzījumu veidošanos.
 3. Deģeneratīvas izmaiņas diskā attīstās pārmērīgas, nepareizi pieliktas slodzes vai tās trūkuma ietekmē. Pareizi vingrinājumi novērš deģeneratīvo procesu un aktivizē asinsriti starpskriemeļu disku zonā.

Pat zinot par tik labvēlīgo vingrojumu ietekmi, daudzi pacienti ir slinki veikt vingrinājumus. Sāciet apmācību pie speciālista un pēc tam ieviesiet to savā ikdienas rutīnā. Drīz jūs nevarēsiet iedomāties savu dienu bez vingrinājumiem un noderīgu vingrinājumu komplekta.

Fizioterapija un masāža

Masāža palīdzēs mazināt spriedzi no osteohondrozes skartajiem kakla muskuļiem.

Diezgan strīdīgas ārstēšanas metodes ir fizioterapija un masāža. Šīs metodes noteikti palīdz mazināt dažus slimības simptomus. Kakla masāža palīdz novērst muskuļu spazmas, un fizioterapija mazina iekaisumu, sāpes un novērš kompresijas sindroma parādīšanos.

Bet vai šīs metodes var izārstēt dzemdes kakla osteohondrozi? Patoģenētiskais efekts tiek sasniegts tikai kompleksās ārstēšanas ietvaros. Fizioterapija un masāža jāizmanto kopā ar fizikālo terapiju un medikamentu lietošanu. Dažādu ārstēšanas metožu ietekme pastiprina viena otru:

 1. Elektro- un fonoforēze palīdz zālēm sasniegt mugurkaulu.
 2. Manuālā terapija atslābina muskuļus pēc ilgstošas slodzes.
 3. Akupunktūra un elektromiostimulācija kombinācijā ar vingrošanas terapiju veido spēcīgu muskuļu korseti un novērš sāpes.

Tālāk var sniegt dažādu terapijas metožu kombinētās iedarbības piemērus.

Tāpat nevajadzētu aizmirst, ka visas fizioterapijas un masāžas metodes palielina lokālo asins plūsmu un līdz ar to arī vielmaiņu bojātajos audos. Rezultātā deģeneratīvie procesi palēninās vai apstājas pavisam.

Ķirurģiskā ārstēšana

Dzemdes kakla mugurkaula diska trūcei var būt nepieciešama operācija.

Dažos gadījumos starpskriemeļu disku patoloģiju var novērst tikai ar operācijas palīdzību. Šo metodi arī nevar uzskatīt par etioloģisku ārstēšanu - ķirurgs nedarbojas uz slimības cēloni, bet gan novērš tās sekas. Tomēr vietējās osteohondrozes klātbūtnē operācija var palīdzēt neatgriezeniski atbrīvoties no tās simptomiem.

Ir dažādas ķirurģiskas iejaukšanās metodes, taču lielākā daļa no tām ir divas iespējas:

 1. Disku plastiskā ķirurģija ar paliatīviem pasākumiem. Operācijas laikā tiek novērstas arī visas slimības komplikācijas.
 2. Starpskriemeļu skrimšļa protezēšana vai visa skriemeļa kustības segmenta aizstāšana ar protēzi.

Neatkarīgi no ārstēšanas metodes izvēles ir iespējami dzemdes kakla osteohondrozes recidīvi. Slimība var ietekmēt jebkuru citu blakus esošo starpskriemeļu disku. Lai tas nenotiktu, tiek veikti preventīvi pasākumi.

Jāatceras arī pēcoperācijas rehabilitācijas nepieciešamība. Daudzas no iepriekš minētajām terapijas metodēm palīdz atjaunot veiktspēju. Sanatorijas ārstēšanas laikā ir ērti tos apvienot.

Radiofrekvences ablācija

Radiofrekvences ablācija ir viena no dzemdes kakla osteohondrozes ārstēšanas metodēm

Ļoti efektīva un perspektīva ārstēšanas metode ir radiofrekvences ablācija. Ne tik sen šī metode vispār nebija zināma, bet tagad ablācija tiek veikta daudzās lielajās pilsētās.

Procedūras būtība ir šāda:

 • Caur adatas punkciju bojātajam starpskriemeļu diskam tiek uzlikts īpašs elektrods.
 • Disks tiek termiski apstrādāts, izmantojot elektrību.
 • Trieciena zonā ir nervu un diska audu iznīcināšana.
 • Pēc ablācijas disks paliek starp skriemeļiem. Tas nav spējīgs veikt triecienu absorbējošu funkciju, bet neizraisa patoloģiskus simptomus.

Metodes priekšrocības ir vispārējās anestēzijas nepieciešamības neesamība, īss procedūras ilgums un ātra atveseļošanās. Šo paņēmienu var izmantot kā pirmo ārstēšanas posmu, ja simptomi nav pilnībā novērsti.

Vairumā gadījumu ablācija palīdz novērst visus osteohondrozes simptomus, bet pacients nav pasargāts no citu starpskriemeļu disku bojājumiem ar šo slimību.

Profilakse

Dzemdes kakla osteohondrozes profilakse ar fiziskām aktivitātēm un pareizu uzturu

No iepriekš minētā varam secināt, ka visas mūsdienu ārstēšanas metodes tikai palīdz novērst dzemdes kakla osteohondrozes progresēšanu vai novērst tās izpausmes tikai uz konkrēta diska. Pastāv liela slimības recidīva iespējamība un tās izplatīšanās blakus esošajos skrimšļa slāņos.

Šo procesu nevar novērst, bet to var novērst. Šim nolūkam tiek izmantotas daudzas metodes osteohondrozes profilaksei.

Ja slimība jūs tikko sākusi nomocīt, ir bijusi daudziem radiniekiem vai esat ārstējies no osteohondrozes, ievērojiet šos padomus:

 1. Normalizējiet fiziskās aktivitātes mugurkaulā un jo īpaši kaklā. Veikt profilaktiskus vingrinājumus, peldēties, slēpot. Neļaujiet kaklam ilgstoši palikt nekustīgam.
 2. Ēd pareizi. Sabalansēts uzturs bez kaitīgiem pārtikas produktiem, kas satur pietiekamu daudzumu olbaltumvielu un kalcija, palīdzēs novērst slimību.
 3. Likvidējiet sliktos ieradumus, kas var izraisīt deģeneratīvus procesus. Pirmkārt, tā ir smēķēšana un bieža alkohola lietošana.
 4. Guļot izmantojiet ortopēdiskos palīglīdzekļus un pareizos matračus, lai izvairītos no papildu slodzes uz mugurkaula kakla daļu.
 5. Ja jums ir mugurkaula slimības vai traumas, noteikti izmantojiet ortopēdiskos līdzekļus.

Vienkārši profilakses pasākumi palīdz atbalstīt mugurkaula kakla daļu un novērst osteohondrozes attīstību.