Osteohondroze

Osteohondroze neizraisa sāpes, bet tajā pašā laikā ir iespējamas sāpes ar osteohondrozi. No pirmā acu uzmetiena dīvaina situācija. Bet pēc šī raksta izlasīšanas jūs kļūsit par īstu ekspertu ne tikai šajā jautājumā, bet arī par: Kas ir osteohondroze? Kādi ir iemesli? Kādi ir simptomi un pazīmes? Kā diagnosticēt osteohondroziKāda ir efektīva ārstēšana? Kas ir iekļauts šīs slimības profilaksē? Un arī par daudziem citiem jautājumiem.

Kas ir osteohondroze

Lai saprastu, kas ir osteohondroze, jums ir nepieciešams nedaudz ienirt vēsturē. Šo terminu 1928. gadā ieviesa Kristians Georgs Šmorls. Bet dīvainākais ir tas, ka Šmorls bija patologs un, kā jūs saprotat, viņam nebija neviena, kam jautāt: "Kur tas sāp? "(atvainojos par tumšo humoru). Patoloģiskā materiāla pētījumos Šmorls atklāja iepriekš nezināmas izmaiņas kaulu un skrimšļu savienojumā, īpaši mugurkaula disku zonā. Pēc šo izmaiņu aprakstīšanas atlika tikai izdomāt tām nosaukumu. Lai to izdarītu, viņš izmantoja latīņu vārdu "kauls" / os un grieķu vārdu "skrimslis" / chondros un, tos apvienojot, saņēma terminu osteohondroze.

Kas ir osteohondroze, kā tieši Šmorls sauca šo vārdu? Izrādās, ka tās nemaz nav sāpes un vispār nav sajūtas. Ar vārdu osteohondroze Schmorl apzīmēja šādas trīs izmaiņas:

  • samazināts starpskriemeļu disku augstums;
  • subhondrālā skleroze;
  • marginālie kaulu izaugumi.

Tulkojumā parastajā valodā tas nozīmē, ka diska augstums ir samazinājies, un diskam blakus esošā skriemeļa virsma ir kļuvusi blīvāka un izaugusi loka formā. Tā ir osteohondroze tās sākotnējā nozīmē, ko tajā ievietoja Kristians Georgs Šmorls.

Slimības osteohondroze

osteohondrozes pazīmes

Vēlreiz pievērsīsim uzmanību tam, ka Šmorls neaprakstīja slimību osteohondrozi, bet gan tikai audu izmaiņas, un tās ir dažādas lietas. Jēdziens "slimība" ir daudz plašāks, tas ietver sūdzības, simptomus, laboratoriskās un radioloģiskās izmaiņas, ārstēšanas un profilakses metodes.

Bet Šmorls par neko tādu nerakstīja un vispār neuzskatīja osteohondrozi par slimību. Bet kāpēc tad ir pieņemts teikt, ka osteohondroze ir slimība, interesēties par tās rašanās cēloņiem, pazīmēm, simptomiem un osteohondrozes ārstēšanu?

Bet fakts ir tāds, ka Šmorlam bija sekotāji. Tāpēc viņi nolēma noskaidrot, kā izpaužas osteohondroze un kādi simptomi traucē cilvēku? Rezultātā tika konstatēts, ka pati osteohondroze tieši neizraisa sāpes, kā arī citas sajūtas. Tas tika skaidrots ar to, ka skriemeļos un diskos nav sāpju receptoru. Un tā kā nav receptoru, nevar būt arī sāpes. To ir viegli saprast, izmantojot piemēru par matiem un nagiem – tos griežot, nav arī receptoru vai sāpju.

Otrs svarīgais atklājums bija tāds, ka osteohondroze ir daļa no vispārēja deģeneratīva procesa, kas aptver visus mūsu orgānus un audus. Distrofija ir audu uztura pārkāpums šūnu līmenī, tas ilgst visu mūžu un pakāpeniski noveco mūsu ķermeni. Tas ir, osteohondroze būtībā ir daļa no novecošanas procesa. Bet, kā jūs zināt, detaļām ir nozīme. Un detaļas ir tādas, ka ne visi deģeneratīvie procesi ir tik nesāpīgi kā osteohondroze. Jo īpaši mugurkaulu apņemošo muskuļu distrofiskā patoloģija gandrīz vienmēr ir saistīta ar sāpēm. Galu galā, muskuļiem, atšķirībā no skriemeļiem un diskiem, ir sāpju receptori. Tipisks piemērs ir miofasciālais sindroms. Tas parasti notiek paralēli osteohondrozei un ir sāpīgs. Tagad atcerieties, raksta sākumā mēs teicām, ka pati osteohondroze neizraisa sāpes, bet sāpes ir iespējamas? Tātad tieši šie gadījumi, kad nesāpīgai osteohondrozei tiek pievienota sāpīga patoloģija - tas pats miofasciālais sindroms - lieliski izskaidro teiktā nozīmi.

Osteohondrozes veidi

Jūs varat jautāt, kur ir atbilde uz jautājumu, kāpēc ir pieņemts teikt, ka osteohondroze ir slimība? Nu, patiesībā, mēs jau esam tam tuvojušies. Fakts ir tāds, ka, lai gan pati osteohondroze patiesībā nav slimība, bet gan deģeneratīvo procesu izpētes sākumpunkts, vārds "osteohondroze" ir tik ļoti iesakņojies mūsu valodā, ka laika gaitā tas ir kļuvis. slengā vispārinošs nosaukums visām mugurkaula slimībām.

Osteohondrozes cēloņi

Iemeslus var iedalīt ārējos un iekšējos.

Iekšējie (endogēnie) cēloņi, pirmkārt, ietver deģeneratīvo procesu, par kuru mēs runājām iepriekš. Tas ietver arī ģenētisko predispozīciju, kā arī hormonālos, minerālvielu, vitamīnu, olbaltumvielu un citus vielmaiņas traucējumus, kuru rezultātā kaulu un skrimšļu audi nesaņem nepieciešamo uzturu. Tie visi ir tā saucamie bioloģiskie faktori, kurus, protams, var ietekmēt, taču to darīt ir diezgan grūti un dārgi. Neskatoties uz to, ir vienkārši un lēti veidi, kas ļauj sasniegt ne mazāk pārliecinošus rezultātus, novēršot tikai ārējos cēloņus.

Par ārējiem (eksogēniem) iemesliem tiek uzskatīts mazkustīgs dzīvesveids, mugurkaula korsetes muskuļu vājums, muguras un mugurkaula mikrotraumas, nepietiekama fiziskā slodze, ieradums slinkot, "sēdošs" darbs, pastāvīgas stresa situācijas, profilaktisko vizīšu trūkums. uz manuālo terapeitu un daudz ko citu.

Kā redzat, ārējie iemesli lielā mērā ir saistīti vai nu ar mūsu nepareizo rīcību, piemēram, zemu fizisko aktivitāti, vai arī mūsu bezdarbību un nevērību pret savu veselību, piemēram, profilakses ignorēšana.

Piekrītu, ārējos cēloņus ir daudz vieglāk novērst nekā iekšējos. Protams, ir pacienti, kuri nevar iztikt bez medikamentozas ārstēšanas iekšēju iemeslu dēļ, taču tādu ir tikai daži. Vairumā gadījumu pietiek ar to, lai tiktu vaļā no ārējiem osteohondrozes cēloņiem, lai par zemākām izmaksām iegūtu pārliecinošus rezultātus. Tas prasīs nelielu pašdisciplīnu, pamata fiziskās aktivitātes un periodiskas vizītes pie ķiropraktiķa.

Osteohondrozes simptomi un pazīmes

Simptomus un pazīmes parasti iedala tajos, kas attīstās pašā mugurkaulā, un tajos, kam ir ārpusskriemeļu raksturs.

Kādi, jūsuprāt, ir osteohondrozes simptomi, kas rada vairāk problēmu? Patiesībā šeit daudz kas ir atkarīgs ne tikai no pašiem simptomiem, bet arī no citiem faktoriem: vecuma, svara, pacienta blakusslimību klātbūtnes utt.

Bet, atgriezīsimies pie mugurkaula osteohondrozes simptomiem: kā jau teicām, tie ir vertebrāli, tos sauc arī par mugurkaulniekiem un ekstravertebrāliem – ekstravertebrāliem. Savukārt ekstravertebrālos simptomus iedala arī divās grupās – osteohondrozes refleksos un radikulārie simptomi.

Vienkāršības labad šī muguras simptomu klasifikācija vislabāk ir attēlota šādi:

  • Mugurkaulnieki/mugurkaulnieki
  • Ekstravertebrāls/ekstravertebrāls: radikulāri simptomi un refleksu simptomi

Osteohondrozes mugurkaula simptomi ir mugurkaula izliekums (nejaukt ar skoliozi), lokālas sāpes, muskuļu sasprindzinājums un mobilitātes traucējumi.

Radikulāri simptomi rodas sakarā ar ietekmi uz nerviem, kas iziet no mugurkaula. Tas izpaužas kā refleksu samazināšanās, muskuļu vājums, jutīguma traucējumi un radikulāras sāpes.

Un šeit ir jāpaskaidro, ka visiem mūsu skriemeļiem, diskiem un "saknēm" ir noteikts apzīmējums. Tāpēc par radikulāriem simptomiem var runāt tikai tad, kad visi šie simptomi un pazīmes skaidri norāda uz konkrētu "sakni", nevis tad, kad kādas sāpes "no buldozera" sauc par radikulārām.

Ļoti retas, bet bīstamas osteohondrozes pazīmes un simptomi ir parēze, paralīze un iegurņa orgānu darbības traucējumi. Tie norāda uz mugurkaula insulta attīstību. Tā ir nopietna osteohondrozes komplikācija, kurā tiek ietekmētas radikulārās artērijas.

Osteohondrozes stadijas

Refleksu simptomi galvenokārt ir atkarīgi no tā, kura mugurkaula daļa ir ietekmēta. Saskaņā ar statistiku, visbiežāk tiek ietekmēta mugurkaula kakla daļa.

Dzemdes kakla osteohondrozes būtība ir liels skaits refleksu simptomu. Sāpes kaklā, pakausī un apkakles rajonā. Skriemeļu kraukšķēšana, muskuļu sasprindzinājums un kustības grūtības. Galvassāpes. Reibonis. Intrakraniālais spiediens. Rīta stīvums. Nejutīgums, šķipsnas un adatas, zosāda un vājums rokās. Sāpes plecos un zem lāpstiņas. Dedzināšana starp lāpstiņām un sirds rajonā (atgādina stenokardiju). Roku vai pirkstu nejutīgums. "Kompulis" septītā kakla skriemeļa rajonā. Īslaicīga aptumšošanās vai "peldītāji" acīs. Troksnis vai zvanīšana ausīs. Slikta dūša, pat vemšana. Spiediena kāpumi. Stāvoklis pirms ģīboņa. Kamols kaklā ar osteohondrozi, balss pavājināšanās, aizsmakums, gaisa trūkuma sajūta, rīšanas problēmas un iekaisis kakls ar osteohondrozi – tie visi ir diezgan izplatīti refleksu simptomi. Var būt arī miega traucējumi, bieža bezmiegs un noguruma sajūta no rīta. Vispārējs vājums. Aizkaitināmība. Ātra noguruma spēja.

Kā redzat, slimības simptomi un pazīmes ar osteohondrozi ir ļoti dažādi. Tas jo īpaši attiecas uz refleksu simptomiem.

Osteohondrozes diagnostika

Diagnoze ir pareizas ārstēšanas atslēga. Mūsdienu aparatūras diagnostikas metodes ļauj precīzi apstiprināt šo diagnozi. Kā zināms, MRI un CT tiek uzskatīti par visprecīzākajiem izmeklējumiem. Bet, tāpat kā iepriekš, galvenais diagnozes noteikšanas faktors joprojām ir klīniskā diagnoze. Šajā gadījumā pieredzējis ārsts salīdzina datus no vismaz trim avotiem: pacienta sūdzībām, MRI rezultātiem un izmeklējuma laikā konstatētajiem simptomiem.

Šāda pieeja diagnostikai ļauj noteikt precīzu diagnozi un izstrādāt individuālu efektīvas ārstēšanas programmu.

vesels un slims mugurkauls

Efektīva osteohondrozes ārstēšana

Efektīva osteohondrozes ārstēšana ir iespējama tikai stingri ievērojot zinātnisko pieeju. Tas nozīmē, ka ir nepieciešama pareiza prioritāšu noteikšana, pirmkārt, izvēloties galvenos un palīglīdzekļus mugurkaula osteohondrozes ārstēšanai.

Kāda, jūsuprāt, ir vissvarīgākā ārstēšana? Lai atbildētu uz šo jautājumu, nav jābūt ārstam. Jūs varat vienkārši sekot loģikai. Osteohondroze ir muskuļu un skeleta sistēmas patoloģija. Šī sistēma pēc būtības ir biomehāniska. Atslēgas vārds ir "mehāniska". Līdz ar to mehāniskiem traucējumiem nepieciešamas tās pašas – mehāniskās – ārstēšanas metodes. Tāpēc galvenais osteohondrozes ārstēšanas veids ir manuālā terapija. Tas ir ideāli piemērots muskuļu un skeleta sistēmas biomehānikas atjaunošanai. Un palīgmetodes ietver medikamentus, fizioterapiju, masāžu, vingrošanas terapiju utt. Un ir arī svarīgi zināt, ka starp visiem manuālās ārstēšanas veidiem drošākais veids ir maiga manuālā terapija. Tā ir pārāka par parasto manuālo terapiju ar savu efektivitāti, maigumu un drošību. Lai saprastu, kāda ir osteohondrozes ārstēšana ar manuālo terapeitu, jums jāzina, ka starpskriemeļu diski ir vienīgā ķermeņa daļa, kurai nav asinsvadu un kas tiek barota, pateicoties pareizai mugurkaula muskuļu darbībai. Šo muskuļu darbības traucējumi nekavējoties pasliktina disku uzturu. Un, kā mēs teicām raksta sākumā, nepietiekams uzturs ir ļoti deģeneratīvs process, kura sastāvdaļa ir osteohondroze.

Efektīva ārstēšana ar maigu manuālo terapiju būtiski atšķiras no parastās manuālās terapijas. Tā nemaz nav "skriemeļu pārkārtošana", kā daži cilvēki domā – tas ir kaut kas pavisam cits. Maiga manuālā terapija ir vesela īpašu ietekmes metožu sistēma, kas novērš muskuļu spazmas un sasprindzinājumu. Atgrieziet muskuļus normālā fizioloģijā un uzlabojiet disku uzturu.

Ārsta veiktā novērošana ietver trīs posmus:

  1. Konsultācija. Ārsts noskaidro, kādi simptomi satrauc pacientu, noskaidro slimības vēsturi, izpēta pacienta medicīnisko dokumentāciju, analizē attēlus un nosaka slimības raksturu.
  2. Diagnostika. Veic rūpīgu pacienta izmeklēšanu un klīnisko izmeklēšanu: vizuālo un miofasciālo diagnostiku; sasprindzinātu muskuļu un sāpīgu skriemeļu palpācija; neiroloģiskā refleksa pārbaude un muskuļu pārbaude.
  3. Ārstēšanas plāns. Pamatojoties uz esošās slimības vēsturi, izmeklējumu datiem, kā arī pacienta klīniskās izmeklēšanas rezultātiem, ārsts veic diagnozi un izvēlas ārstēšanas iespējas. Ārsts detalizēti pastāsta pacientam par slimības būtību un ārstēšanas principiem, kā arī atbild uz visiem pacienta jautājumiem.

Osteohondrozes profilakse

Profilakse ir nepieciešama, lai izvairītos no recidīviem. Lai to izdarītu, jums ir jārada ērti apstākļi darbam un atpūtai. Saglabāt fizisko aktivitāti. Izvairieties no pārmērīga darba. Uzraudzīt pareizu uzturu un svaru. Bet galvenais nav atstāt novārtā savu veselību.

Atcerieties, ka profilakse, pirmkārt, ir medicīniska uzraudzība un savlaicīga muskuļu un skeleta sistēmas korekcija. Mēģiniet apmeklēt manuālo terapeitu vismaz reizi trīs līdz sešos mēnešos. Tas samazinās riska faktorus un savlaicīgi novērsīs visus pārkāpumus. Progresējoša osteohondroze noved pie komplikācijām - izvirzījumiem un diska trūcēm. Neaizmirstiet šo. Parūpējies par sevi!